Témata tvůrčího psaní
Obrázek pro novinku Témata tvůrčího psaní
28. 5. 2021 10.39

Na co se můžete těšit letos na tvůrčím psaní?

Jak se píše detektivka aneb "Jak prosté, milý Watsone!"
Detektivka je skvělý žánr – ale jak ji taky skvěle napsat? Jak se od sebe liší detektivka „pravá“ a „levá“? Jak napsat postavu, která je chytřejší než vy? Opravdu potřebujete Watsona? A především – může být vrah zahradník?

Tři odrůdy hororu a kde je najít
Jsou čtenáři, kteří se vyžívají v možnosti nechat se strašit. A jsou autoři, kteří by jim to velmi rádi dopřáli. Co všechno můžete použít? Případně jak využívat hororové prvky v chutné (či správným způsobem nechutné) směsi s jinými žánry? Jak aplikovat zlaté pravidlo, že „jeden kostlivec k hrůze – dvacet kostlivců schůze“?

Ne, ve fantasy si autor nemůže psát, co chce!
„A proč ne?! Proč by nemohl?! Jakým právem mi někdo chce kecat do toho, jak vypadá můj velkolepý fantasy příběh?! Moje desetidílná fantasy sága, která je tak originální, že úplně změní základy žánru!“ Tak… na tyto otázky se dozvíte odpověď.

Temné hlubiny nakladatelského podsvětí
Pokud nechcete jen psát, ale i publikovat, určitě vás budou zajímat možnosti, jak toho dosáhnout. Co si pohlídat, čeho se vyvarovat, co si zjistit včas? Jak to chodí u nás a jak v zahraničí? Můžete se těšit na veselé (i méně veselé) „historky z natáčení“.

Drama pro drama aneb Horor, horor, vysoká jsi!
Jaké jsou postupy při psaní napínavých scén? Jak nechat čtenáři ježit se vlasy na hlavě? Můžeme využít triky hororového žánru, i když nepíšeme horor? A také povídání o tom, jak to nepřehnat – a kudy opravdu NE! Možná dojde i na vnitřnosti psacího stroje Cliva Barkera.

„U Croma! Proč ty fantasy panteony fungujou tak blbě?!“
Bohové! Samozřejmě, že váš fiktivní svět by měl mít nějaké bohy! S bohy je přece všechno lepší! Nebo taky ne. Jak vytvořit smysluplné fiktivní náboženství – a kde jsou všechny ty záludné pasti, které na vás čekají.